Aizvērt
Menu

Kā sagatavoties ultrasonogrāfijas izmeklējumiem?

Ultrasonogrāfija (US) ir nekaitīga un nesāpīga diagnostiska procedūra, kurā attēlu iegūšanai lieto augstas frekvences viļņus - ultraskaņu. Ultrasonogrāfija ir ātri izdarāms izmeklējums, ko bez riska var veikt arī grūtniecēm.

Vēdera dobuma ultrasonogrāfijas laikā iespējams izmeklēt aknas, žultspūsli, aizkuņģa dziedzeri, liesu, nieres, lielos asinsvadus un urīnpūsli, ja tas nav iztukšots, kā arī dažos gadījumos atrast palielinātus limfmezglus.
 
Ar ultrasonogrāfiju iespējams izmeklēt arī virspusēji novietotus orgānus un audus, piemēram, vairogdziedzeri, siekalu dziedzerus, krūts dziedzerus.
 
Asinsvadu izmeklēšanu ar ultraskaņu sauc par doplerogrāfiju, kuras laikā ar ultrasonogrāfijas iekārtu iegūst asinsvadu attēlus, reģistrē asiņu plūsmas virzienu un ātrumu. Ar doplerogrāfiju var noteikt slimību izraisītas pārmaiņas un asinsvadu funkcionālo stāvokli.
 
Kā sagatavoties izmeklējumiem?
 
Ja pacients nosūtīts uz krūts dziedzeru, vairogdziedzera, kakla, nieru, sēklinieku, perifēro asinsvadu, augļa US izmeklēšanu, tad īpaša sagatavošanās nav nepieciešama.
 
Ja pacients nosūtīts uz vēdera dobuma orgānu ultrasonogrāfiju, tad uz izmeklējumu viņam jāierodas tukšā dūšā, neēdušam vismaz 6 stundas. Dzert drīkst tikai ūdeni. Drīkst lietot ikdienā nepieciešamos medikamentus.
 
Ja nepieciešams izmeklēt urīnpūsli, apmēram 1 stundu pirms izmeklējuma jāizdzer apmēram 1l šķidruma un līdz izmeklējumam urīnpūsli iztukšot nedrīkst.
 
Kas notiks procedūras laikā?
 
Pacientam jāapguļas un jāatbrīvo no drēbēm izmeklējamais apvidus. Uz ādas tiek uzziesta speciāla želeja, kas uzlabu ultraskaņas viļņu pārvadi audos. Pa ādu tiek virzīts detektors- instruments, kas izstaro ultraskaņu un uztver no orgāniem atstarotos viļņus. 
Ārsts var lūgt pacientam dziļi ievilkt elpu un uz brīdi to aizturēt, kā arī mainīt ķermeņa stāvokli.